Про нас

Наші проекти


Фотогалерея

Ми у соцмережах

wikipedia    facebook

Moy mir    Vkontakte


Земляцтва


Партнери

Новини
10.04.2017 : Киев
КНИГА ОЛЕКСАНДРА ГОРОБЦЯ ПРО ВІННИЧАН ПОСТУПИЛА В БІБЛІОТЕКИ ШКІЛ І ВИШІВ СТОЛИЦІ
До свята цьогорічної Пасхи відоме київське видавництво «Фенікіс» піднесло подарунок журналісту й письменнику, члену земляцтва «Вінничани у Києві» Олександру Горобцю, напутивши в дорогу до читача чепурненьку його книжку – «Постаті з вирію». У новому доробку історична повість і три есеї. Дві з них стосуються доль наших земляків: Аркадія Добровольського – автора сценарію культового кінофільму радянських часів, удостоєного Державної (Сталінської) премії «Трактористи». В книзі захоплююча розповідь про долю українця-політкаторжанина, якого чекісти гноїли в тюрмах і таборах Північної Колими понад 23 роки за начебто український буржуазний націоналізм. З книги перед нами постає образ сильної, мужньої людини, чудового письменника й поета, професійного перекладача з ряду мов світу, інтелігента-інтелектуала, дружбою з яким пишалася геніальна поетеса Ліна Костенко.

Інша есея присвячена лихій долі українця-вигнанця Івана Дем`янюка, якого, на жаль, так і не зуміла захистити наша держава. Бо в усіх судових процесах, за всі часи переслідувань звичайного солдата йому так і не зуміли довести жодного звинувачення в зраді присязі, участі в начебто знущаннях над нещасними у концентраційних таборах. Він сім років був засуджений до страти через повішання в Ізраїлі. Під вікном його камери спорудили гільйотину. На ній декілька разів міняли мотузку, яка перегнивала поки тривали перевірки звинувачення: українська діаспора зібрала кошти (мільйон доларів США!), найняла кращих світових експретів і вони Верховному суду єврейської держави довели, що Дем`янюк не є охоронець концентраційного табору на прізвисько «Іван Грозний», який був справжнім фашистським м`ясником. Що єдиний аргумент звинувачення – посвідчення вахмістра, виписане на його ім`я – підробка лабораторії КГБ СРСР. Позаяк Іван/Джон Дем`янюк виявився беззахисним українцем, а Кремлю було вигідно людей цієї національності робити винуватцями всіх кривавих бід Сталіним і Гітлером обопільно розв`язаної війни.

У книзі багато цікавих деталей, нюансів цієї начебто всьому світові відомої історії, аргументовані відповіді на питання, чому теперішня Німеччина теж вирішила познущатися над безборонним 90-літнім стариком перед його смертю.

Історична повість книги присвячена поверненню Україні славного імені доктора права, гуцула, поліглота (володів вісьмома мовами світу!), сотника Української Галицької армії Романа Домбчевського. Ця людина надзвичайно багато зробила для розвитку української мови на Заході України: пан Роман автор юридично-правового трактату (1934 р.) «За права мови». За свою професійну і громадянську позицію Р. Домбчевський 1940 року був засуджений військовим трибуналом Червоної армії до каторги на Колимі. Але вижив. Йому, як неблагонадійному комуністичний режим заборонив повертатися в рідну Галичину, займатися юридичною практикою, писати статті, друкуватися. 60-літній вигнанець відтак їде до Одеси, щоб мати на хліб і до хліба, влаштовується вантажником у морському порту. Уявляєте?

У книзі постає унікальна доля сім`ї Романа Домбчевського. Дружина Ірина/Ірена, львівська активістка «Просвіти» й кооперативного руху, журналістка з дочкою Христиною, після арешту чоловіка (1939 р.) втікають до Польщі, за тим до Німеччини, звідти перебираються до США. Все життя, аж до смерті в 1964 році, І. Домбчевська звертається з запитами до радянського уряду: де доктор права Роман Домбчевський? Жодної вістки. Ніколи. Ніхто в родині аж до часу Незалежності України так і не знав, що правник і поліглот Роман Йосифович ледве не з голоду, з розпуки помер в Одесі ще 1952 року…

Ця людська трагедія проростає пагоном дочки Христини. Вона досить швидко у США стає відомою людиною – заступником голови Союзу українок Америки, і доволі довго працює на цьому публічному посту.

Письменник Олександр Горобець про історію Домбчевських випадково дізнається у кінці 2015 року з архівної публікації україномовної газети «Свобода». В номері від 25 равня 1984 року розповідалося, що в Нью-Йорку українська діаспора відзначила сторіччя від дня народження доктора права Романа Домбчевського. Хто ж це такий, поцікавився письменник? Ні українські енциклопедії, ні Інтернет посили не давали на це запитання жодної відповіді. Публічна Україна на 25-му році Незалежності не знала цієї людини. Тоді, підкреслимо, коли українська діаспора виского шанувала це ім`я.

Так, власне, розпочався захоплюючий пошук-розслідування. Він привів до створення унікальної історико-документальної повісті про родину Домбчевських, розкиданих комуністичними переслідуваннями на різних берегах морів-океанів. Олександр Горобець підготував окрім книги статті до Вікіпедії про Романа й Ірину Домбчевську. Завдяки його публікаціям, наполегливості вдалося відшукати й книгу відомго юриста «За права мови». Нині вона оцифрована і її можна почитати в Інтернеті. Ось чому, власне, книга й називається «Постаті з вирію».

На початку минулого літа Київська міська держадміністрація і Київська обласна організації Національної спілки письменників України (НСПУ) уклали угоду на допомогу муніцепалітету письменникам столиці. Було проведено незалежний конкурс серед авторів, членів НСПУ на кращий твір. В ньому взяло участь близько дев`яти десятків авторів. Найбільше балів – 42 із 50 можливих, набрала майбутня книга Олександра Горобця «Постаті з вирію». Відтак, книга видана за кошти Київського муніципалітету, з чим вітаємо атвора. Весь наклад книги спрямовано до освітніх закладів, бібліотек столиці.

Пропонуємо нашим читачам електронну версію твору

 Звертань: 318
Додатки

книга Олександра Горобця «Постаті з вирію»

Фото дня
Вінниччина
"Чечельницька весна"
Вінничани у Києві
Відродження музею М. Леонтовича, Галина Тарасюк на районній художній виставці разом з працівниками культури Теплицького району
Згадай батьківщину
Віртуальний проект Товариства «Вінничани у Києві» створений для інтеграції київських вінничан, полегшення спілкування між ними, встановлення контакту та нових корисних знайомств. Своїм завданням ми також вважаємо і збереження історії Вінниччини, популяризацію її культурних та духовних надбань, вшанування історичних місць та важливих подій, всісвітньо відомих постатей - вихідців з Вінниччини. Пропонуємо Вам ознайомитись з цікавими матеріалами та історіями, які розміщені за посиланням нижче.
Інтерв’ю
Опитування
Який сувенір ви привозите з Вінничини?
Вінницькі цукерки
Горілку ~Nemiroff~
Вінницькій хрін
~Мед Поділля~
Продукти ~АВІС~
Підписка
Я хочу отримувати останнi новини та цiкаву iнформацiю за цiєю адресою:
Погода
Яндекс.Погода
Яндекс.Погода
»   Новини     »   Персоналiї     »   Контакти     »   Наші фото     »   Запрошення до товариства