Про нас

Наші проекти


Фотогалерея

Ми у соцмережах

wikipedia    facebook

Moy mir    Vkontakte


Земляцтва


Партнери

Область і райони
22.09.2009 : Винница
Бершадський район
Дата утворення: 1922 р.
Площа: 1285,83 кв.км (4,9 % від території області)

По території протікають 4 річки. Найбільші: Південний Буг, Берладинка, Дохна, Удич
Кордони: Межує з 3 районами Вінницької області (Тростянецьким, Теплиць ким та Чечельницьким) і 3 областями Одеською, Кіровоградською та Черкаською.

Адміністративно-територіальні одиниці:
Міст районного значення - 1
Селищ міського типу -
Сільських населених пунктів - 44
Кількість рад - 29

Чисельність наявного населення станом на 01.11.07р. 64,726 тис.чол.
у тому числі: сільське 51,534 тис.чол.
міське 13,192 тис.чол

Районна влада
24400, Вінницька область, м. Бершадь, вул. Радянська, 24, 2-33-19
Голова РДА: Шульц Світлана Леонідівна
Голова районної ради: Бурлака Михайло Григорович

Заповідники: гідрологічна пам'ятка природи с.П'ятківка, джерела Овече, Смачне, Глибоке, Низьке, Холодне. Заповідник урочище “Лиса гора” с.Яланець, ботанічна пам*ятка природи “Сумівська дубина”, ботанічний заказник загальнодержавного значення “Устянська дача”, ботанічний заказник місцевого значення “Крушинівський”, ботанічний заказник місцевого значення “Сумівський”, ботанічні пам*ятки природи “Вікові ялини”, “Віковий дуб”, “Дуб-велетень”.

Туристичні маршрути : «Стежками рідного краю»

Працівниками районного краєзнавчого музею створено бази даних туристичних маршрутів та об’єктів «Стежками рідного краю», а саме: Оглядові та тематичні екскурсії до Бершадського Преображенського монастиря, по історичних місцях єврейського народу, до пам’ятки архітектури сторожової вежі та водяного млина у с.Баланівка (17 ст.), польського костьолу(1850р.) м.Бершадь, до садибних будинків у селах Красносілка, Теофилівка, Сумівка, до млина с. Шумилово та Хмарівка тривалістю 2-4 год., протяжністю 3-15 км.
Також розробленні пішохідні маршрути: міський парк культури і відпочинку(300-річний дуб), до Бершадського Храму Преображенського собору чоловічого монастиря (с.Флорино), по історичних місцях єврейського народу(синагога, кладовище), костьол св. Станіслава 1850р. (XVIIст.)
Роботу музейної галузі на Бершадщині забезпечують п’ять музеїв: це районний краєзнавчий музей м.Бершадь, народний історії с.Баланівка, народний історії культури с.Поташня та галерея Прокопа Колісника, громадський композитора Р.Скалецького с.Михайлівка, громадський історії с.Устя .
Основний фонд музеїв нараховує понад 12тис. музейних експонатів, відвідування складає майже 25тис. осіб.
Графік роботи по всіх музеях з 8.00год. до 17.00год. обідня перерва з 12.00 год. до 13.00 год. вихідний день субота.

Пам’ятки історії та культури
Пам’ятні знаки на честь загиблих радянських воїнів знаходяться на території кожної сільської громади Бершадщини.
Меморіальний комплекс – братська могила радянських воїнів і пам’ятний знак на честь загиблих воїнів-земляків м.Бершадь вул.Червоноармійська,6. Меморіальні комплеки установлені у сс.Берізки-Бершадські, Джулинка, Дяківка, Кошаринці, Красносілка, Маньківка, Осіївка, Серебрія, Ставки, Сумівка, Теофилівка, Флорино, Шляхова, Яланець.
Пам’ятник жертвам голодомору, пам’ятник жертвам голокосту та пам’ятник загиблим та постраждалим внаслідок Чорнобильської трагедії - м.Бершадь вул,Червоноармійська.
Для організації екологічно-краєзнавчих екскурсій, спортивно-оздоровчого туризму, створення зон відпочинку можуть бути лісові масиви:
Ботанічний заказник загальнодержавного значення: урочище “Устянська дача”
Заказники місцевого значення: Крушинівський, Сумівський (ботанічні).
Пам’ятки природи місцевого значення: дуб – велетень (міський парк), вікові ялини ( 5 екз.), віковий дуб, Сумівська дубина (Сумівське лісництво).
Гідрологічні пам’ятки місцевого значення: джерела Глибоке, Низьке, Смачне, Овече, Холодне (П’ятківка).
Заповідне урочище “Лиса гора” с. Яланець.
До складу природно-заповідного фонду району входять 14 об’єктів, площа яких становить 781,72 га. Серед них урочище “Устянська дача” – ботанічний заказник загальнодержавного значення. Площа заказника 173 га. Створений він у 1982 р. Це є цінний лісовий масив з дубово-ясеневими насадженнями із домішкою реліктової берізки, липи серцелистої. У підліску зростає бруслина карликова.

У районі є заказники місцевого значення – Крушинівський та Сумівський площею відповідно 42 і 10 га з цінними ділянками грабової діброви, у яких є могутні екземпляри давніх лісонасаджень.

Храм-руїна Спасо-Преображенського собору
Бершадського Преображенського чоловічого монастиря
Бершадський Преображенський чоловічий монастир розташований на підвищеній місцині в 3-х верствах вниз при річці Дохно. З півдня і північного заходу його оточували ліси. Клімат поблизу монастиря дещо вологий, але на території, де розташована обитель, із-за садів, дещо пом’якшений і приємний. Заснували його в 1616р. два інока (монахи), які втекли з Молдавії від турецько-татарських переслідувань. На початку 19ст. в монастирі було 3 церкви : Надбрамна церква Святителя Миколая з дзвіницею, дерев’яні церкви Преображення Господнього і Святого Онуфрія. У 1810р. настоятель святої обителі ієромонах Корнелій освятив місце і поклав перший камінь у фундамент Соборної кам’яної церкви Спасо-Преображенського собору. Будували храм 10 років. При монастирі було училище, учні якого навчалися професіям: коваля, слюсаря, пасічника, шевця, палітурника – безкоштовно. Учні вивчали мову, історію, арифметику, Закон Божий, співали в хорі.
Монастир користувався 40-а десятинами орної і сінокісної землі. В самих стінах монастиря знаходилося лише 8 десятин землі, де були розташовані церковний погост із будівлями, 2 садки і городи.
У 60-х рр. 20-го століття монастир був повністю знищений. Чудом залишилася руїна Спасо-Преображенського Собору.
У 2016 році Бершадському чоловічому монастирю виповниться 400 років. Віриться, що цей український духовний осередок православ’я буде відновлений, у храмі звучатиме молитва за нашу державу – Україну, за український народ.

Тристарічний дуб – велетень
У Вінницькій області багато дерев, чий вік перевищує триста років.
Красивий трьохсотрічний дуб-велетень висотою 24-25 м. та діаметром стовбура 160-170 см. прикрашає територію міського парку культури і відпочинку м.Бершаді.
Він занесений до реєстру територій і об’єктів заповідного фонду Вінницької області, як пам’ятка природи місцевого значення.

Вежа
За часів панування в Баланівці Героніма Собанського(кін. 18 ст. – 1855р.) в селі було побудовано трьохповерхову вежу, яку по-польськи називали «дзигарня». В ній було розміщено годинник, який відбивав кожну годину. Також із вежі наглядали за працею кріпаків. В 1989 році на базі вежі було побудовано музейний комплекс: обрядовий зал, вежа та музей,м – який став візитною карткою села.
Щорічно музей відвідує біля 3,5 тис. екскурсантів. Частими відвідувачами є й зарубіжні гості: США, Канада, Англія, Японія, Китай.
Музей було відкрито 17 листопада 1989 року. Звання «народний» присвоєно 29 грудня 1994 року.

Млин
За часів панування польської шляхти на Україні Баланівка належала Збаражським, Вишневецьким, з кінця XVIII століття до 1855 року – Героніму Собанському, з 1855р. – до початку XX століття після гучного скандалу і процесу в суді – позашлюбній дочці Г.Собанського Марії Потоцькій.
В період їх панування в селі було зведено велику історичну цінність. Млин…У сиву давнину ведуть дороги людської пам’яті. Побудовано його в 1647 році за проектом талановитого баланівчанина Т.Підлубного. Для спорудження млина камінь возили із Бершаді. Млин будували три роки, обладнання робили кращі майстри села, дещо привезли із Польщі.
Млин був без вікон, повітря густе й біле від борошняного пилу. Зерно має свої шляхи-дороги – це труби-норії, самотяги. По них і мандрує зерно. Шуміли нагріті тертям жорна, сипалось і сипалось з них у лотки гаряче борошно. В давнину жорна крутили вручну. Часто замість того, щоб відправити людину до в’язниці, її відправляли в млин – крутити жорна. Ця виснажлива робота забрала життя багатьох людей. Так минали роки.
У 1880 році в селі було свято – почала працювати водяна турбіна. Тяжку працю людини було замінено енергією води. У стінах млина прорубали вікна. З цього часу почали в млин сходитися люди, щоб погомоніти про життя-буття. Селяни бачили в хлібові живу душу рідної землі, сонця й неба, працю тих, хто віддав хлібові все своє здоров’я та життя.
Це тут, у млині, в квітні 1905 року визрів задум – вимагати від пана Потоцького підняття плати за просапку буряків, який був вдало втілений у життя.
Йшли роки…Змінювалося життя людей. А млин день у день працював.
В 1938 році в селі почалася електрифікація , і в 1939 році в млині застосували електричну енергію.
У всі віки млин вірно служив людям. Стоїть він величний та прекрасний і в наш час.

 Звертань: 3824
Додатки

прапор району
карта району

Фото дня
Вінниччина
"Чечельницька весна"
Вінничани у Києві
Відродження музею М. Леонтовича, Галина Тарасюк на районній художній виставці разом з працівниками культури Теплицького району
Згадай батьківщину
Віртуальний проект Товариства «Вінничани у Києві» створений для інтеграції київських вінничан, полегшення спілкування між ними, встановлення контакту та нових корисних знайомств. Своїм завданням ми також вважаємо і збереження історії Вінниччини, популяризацію її культурних та духовних надбань, вшанування історичних місць та важливих подій, всісвітньо відомих постатей - вихідців з Вінниччини. Пропонуємо Вам ознайомитись з цікавими матеріалами та історіями, які розміщені за посиланням нижче.
Інтерв’ю
Опитування
Який сувенір ви привозите з Вінничини?
Вінницькі цукерки
Горілку ~Nemiroff~
Вінницькій хрін
~Мед Поділля~
Продукти ~АВІС~
Підписка
Я хочу отримувати останнi новини та цiкаву iнформацiю за цiєю адресою:
Погода
Яндекс.Погода
Яндекс.Погода
»   Новини     »   Персоналiї     »   Контакти     »   Наші фото     »   Запрошення до товариства