Про нас

Наші проекти


Фотогалерея

Ми у соцмережах

wikipedia    facebook

Moy mir    Vkontakte


Земляцтва


Партнери

Інтерв’ю
29.08.2013 : Винница
Інтерв’ю голови обласної Ради Сергія Татусяка журналу «Інвест-Україна»
СЕРГІЙ ТАТУСЯК: «ВІННИЧЧИНА – СЕРЦЕ УКРАЇНИ»

– У чому полягає специфіка Вінницької області – з точки зору соціальної та економічної?

С.Татусяк: Ми, вінничани, називаємо Вінниччину серцем України. Це – перлина Подільського краю. Це – край зелених лісів, голубих рік і золотих нив. Це все дав людям Бог і мати-природа, але це все треба доглядати, берегти і примножувати для наступних поколінь. І тут в справу вступає цивілізація, інновації, технології…

Сьогодні обласна влада велику увагу приділяє популяризації Вінницького регіону, промоції нашої привабливості як на теренах України, так і за кордоном. Наприклад, тільки у травні ми зробили дві міжнародні презентації Вінниччини – у Польщі і Російській Федерації. Перша відбулася у місті Вишков Мазовецького воєводства, з яким область вже півроку працює в рамках партнерської угоди, друга – у Посольстві України в Москві.

В обох випадках ми презентували інвестиційний потенціал регіону, привабливі пропозиції для бізнесменів сусідніх країн. Ми наголошували, що для інвесторів у нас є: вільні земельні ділянки; значна кількість розвіданих та не використовуваних родовищ корисних копалин; значні запаси енергетичних потужностей; незайняті або слаборозвинені сегменти ринку, такі як туризм та рекреація, готельний бізнес, індустрія інформаційних технологій; високий рівень освітніх та наукових закладів.

Вінницька область є рівновіддаленою від східних та західних кордонів держави (відстань до Російської Федерації складає 450 км, до кордону з ЄС – 420 км). В області пролягає частина державного кордону України з Республікою Молдова, протяжність якої складає 202 км. Незначною також є віддаленість від морських портів, які мають вихід в Середземне море: Одеса – 430 км, Миколаїв – 465 км, Херсон – 533 км.

Україна за коефіцієнтом транзитивності своєї території займає 1-ше місце в Європі, а Вінницька область – 1-ше місце в Україні.– А які конкретно об’єкти, проекти можуть бути цікавими для інвесторів?

С.Татусяк: В числі перших – міжнародний Аеропорт «Вінниця», який розташований в 2 км. від обласного центру та за 7,5 км. від залізничного вокзалу. Аеровокзальний комплекс має пропускну здатність – 400 осіб на годину, зала очікування розрахована на 150 осіб.

На сьогодні вже діють такі міжнародні авіарейси як «Вінниця-Москва» та «Вінниця-Подгориця (Чорногорія)». До речі, останній результативно існує вже 3 роки. На рік довше виконується програма з перевезення паломників з Ізраїлю до їх святих місць та вінничан до Тель-Авіва на період святкування єврейського Нового Року. Виконуються ще деякі чартерні пасажирські програми, а також велика кількість чартерних вантажних авіарейсів.

Зараз ми активно ведемо переговори щодо відкриття регулярних рейсів «Вінниця-Варшава-Вінниця». Це у рамках угоди про співпрацю із Мазовецьким воєводством. Питанням опікується особисто Маршалек воєводства Адам Струзік. Сподіваємося наприкінці липня даний авіамаршрут стартує.

Те, що Вінниччина є інвестиційно привабливим регіоном яскраво свідчать підприємства, які спокійно та прибутково працюють на її теренах. Багато з них є лідерами у своїй галузі як на національному, так і на світовому рівнях.

Це – компанія «Nemiroff», Вінницька кондитерська фабрика (торгова марка «Рошен»), фармацевтична компанія Сперко-Україна. Також головний офіс однієї з найбільших в Україні компаній з виробництва програмного забезпечення «Арісент Україна» розміщений саме у Вінниці. В Козятинському районі працює більш відоме спеціалістам вузького напрямку підприємство – Українська каолінова компанія. І звичайно не можна оминути увагою польську компанію «Барлінек» – найбільшого виробника паркетної дошки у Європі.

З усіма бізнес-пропозиціями цих та інших компаній, а також, наприклад, із вільними земельними ділянками, яких наразі потенційним інвесторам підготовлено понад 100, – можна ознайомитися на спеціальному веб-порталі vininvest.gov.ua.

Ми завжди відкриті до діалогу «влада-бізнес». Адже наша спільна мета – ефективне господарювання, створення якісного місцевого продукту, і відповідно, – отримання прибутку підприємствами, адже це надходження у місцеві бюджети.– Які питання у своїй діяльності Ви вважаєте найгострішими, якими бачите шляхи їх розв’язання?

С.Татусяк: Упродовж вашого першого питання про специфіку Вінниччини… У нас найбільше в Україні сільських жителів, у нас найбільше сільськогосподарських підсобних господарств, у нас найбільше – 689 – сільських і селищних рад. Більше 70% з них – дотаційні. Тобто вони не мають власного ресурсу, відтак не можуть планувати і здійснювати розвиток своїх громад.

І це ситуація не одного року, – такий плачевний стан справ в Україні спостерігається протягом всього періоду незалежності. Це такі проблемні питання як концентрація повноважень, матеріальних та фінансових ресурсів на центральному рівні управління, нечіткий розподіл повноважень та компетенцій між самоврядними та виконавчими органами влади, неефективна система місцевих бюджетів, податків і зборів…

Ці питання залишаються невирішеними та суттєво гальмують регіональний та місцевий розвиток. Єдиний вихід із ситуації – пошук нових форм і методів діяльності місцевих органів влади, які забезпечать економічну дієздатність територіальних громад. Тобто реформа місцевого самоврядування. Саме на її прискорення спрямована уся діяльність Вінницької обласної Ради 6 скликання.

Що ми зробили на самому початку каденції? У січні 2011 року на сесії обласної Ради ми затвердили власну «Концепцію реформування місцевого самоврядування». Ми заявили, що зміна моделі регіональної влади в Україні на часі, вона є нагальною, бо це вимога держаного і суспільного сьогодення.

На наше переконання, реформа має відбуватися на засадах децентралізації, деконцентрації владних повноважень, субсидіарності, консолідації ресурсного забезпечення і стратегічного планування розвитку територіальних громад.

Тоді ж Вінниччина висловила свою готовність стати пілотною областю в реалізації реформи регіональної влади та взяти участь в експерименті з удосконалення моделі місцевого самоврядування.

Трохи згодом основні положення нашої Концепції увійшли до проекту Указу Президента України «Про Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні».

До речі, він був презентований 21 березня цього року на засіданні Ради Регіонів, а 8 квітня був підтриманий на засіданні Кабінету Міністрів України. Зараз ми чекаємо на підписання цього указу, який дасть офіційний старт реформі, хоча ми працюємо над нею вже не один рік.

Наша робота полягає у широкій роз’яснювальній роботі, дискусіях, наукових конференціях. Особливу увагу ми також приділяємо практичній стороні питання. Наші самоврядці часто їздять до Польщі, Румунії, Німеччини вивчати тамтешній устрій місцевого самоврядування.– Іноземці охоче відгукуються на ваші прохання, пропозиції? Чого чекають навзаєм?

С.Татусяк: Відгукуються з усією душею. Наприклад, нашим добрим другом і прихильником є сам Президент Республіки Польща Броніслав Коморовський. 28 травня він запросив делегацію Вінницької області, де був я, губернатор краю, мер Вінниці, на офіційний прийом з нагоди Дня місцевого самоврядування Польщі. Ми були єдиною делегацією регіонального рівня серед запрошених.

Президент відверто заявив, що підтримує діяльність Вінниччини, направлену на прискорення в Україні реформи місцевого самоврядування. Про це він говорив ще минулого року, коли вперше відвідав подільський регіон.

Під час офіційної зустрічі він буквально просив нас: «Колеги, ви маєте зробити все для того, щоб «дотиснути» центр у передачі вам повноважень!». І вже 28 травня у Варшаві перше, що він запитав: «Як у вас рухається реформа? Бо ми дуже надіємося на Вінницький регіон!».

Ми не можемо зневажати таку міжнародну довіру до себе, а тому мусимо і надалі демонструвати ті тенденції, які область напрацювала на сьогодні в питанні реформування місцевого самоврядування. Тим більше, що поляки готові нам допомагати у цьому процесі.

Наприклад, Адміністрація Президента Коморовського повідомила, що вони налаштовані підтримати те, щоб делегації з Вінниччини за кошти польського уряду їздили до Польщі на навчання і стажування з питань самоврядної реформи. Якщо так буде, то це – неоцінений подарунок. Адже наше прагнення – перенести польський досвід реформування регіональної влади на український ґрунт,.– Сьогодні також і Єврорегіон «Дністер» дає можливість організовувати закордонні поїздки для сільських голів, депутатів місцевих рад? Чи не так?

С.Татусяк: Єврорегіон «Дністер», який об’єднує Вінницьку область і 7 прикордонних районів Молдови, працює рік і 4 місяці. Ми наймолодший єврорегіон на теренах України, але найактивніший. Тому за результатами роботи у 2012 році заслужено отримали відзнаку Міністерства закордонних справ України.

Що ми зробили за цей час? По-перше, відкрили офіс свого Представництва у Брюсселі, що дає можливість популяризувати наш економічний, культурний, туристичний потенціал без посередників, а напряму – у дипломатичних колах, бізнес-структурах, громадських організаціях Євросоюзу.

По-друге, презентували Єврорегіон в євроструктурах, таких як Комітет регіонів ЄС, посольствах різних країн, фондах, які працюють з країнами Східної Європи. Розширюючи наше міжнародне співробітництво, торік у листопаді ми підписали угоду з нашими друзями - Єврорегіоном «Сірет-Прут-Дністер». Дана угода дозволить Україні та Молдові, які не є членами ЄС, брати участь в якості партнерів у проектах Євросоюзу.

Вже сьогодні ми реалізуємо за рахунок коштів єврофондів різноманітні транскордонні та просвітницькі проекти. Зокрема, у сферах культури, спорту, освіти, медицини на суму більше ніж 1,5 млн. грн.

Наприклад, проект «Технічна допомога Єврорегіону «Дністер», який реалізовуємо спільно з партнерами з Міжнародного центру демократичних перетворень (Угорщина) та Інститутом стабільності і розвитку (Чехія). Він фінансується Вишеградським фондом.

Цього року почалася реалізація проекту «Волонтерський рух як метод активізації місцевих громад» Посольства США в Україні. А за допомогою програми Кусаноне Посольства Японії в Україні була придбана медична апаратура для Тростянецької та Козятинської районних лікарень Вінницької області.

Торік у рамках Єврорегіону «Дністер» був запущений проект з оздоровлення молдовських дітей в Україні, а українські діти відвідали Республіку Молдова. Всього за літо оздоровилося більше 160 дітей. Також був започаткований міжнародний літературний фестиваль «Русалка Дністрова».

Це далеко не всі проекти, які відбуваються на Вінниччині і в Молдові під егідою Єврорегіону. Але ми особливу увагу приділяємо великим інфраструктурним проектам, які в майбутньому покращать життя не тільки українців і молдован, а й жителів інших країн-сусідів.

Серед таких масштабних напрямів – спорудження автомобільно-залізничного мосту «Ямпіль-Косоуци» (вартість проекту - 8 млн. євро), будівництво очисних споруд у населених пунктах на березі Дністра (5 млн. євро), спорудження під'їзних шляхів до пропускного пункту «Бронниця-Унгурь» (3 млн. євро).

Ці проекти вже знаходяться у відповідних інстанціях Євросоюзу, ми слідкуємо за їхньою долею, адже їхня реалізація залежить від політичного рішення євроінституцій.– Як іде виконання обласного бюджету-2013?

С.Татусяк: На фоні складних часів в економіці Європи й України, зрозуміло, що виконати місцевий бюджет – справа не з легких. Ситуація з обласним бюджетом напружена, але нам вдалося його виконати в дохідній частині як в 2012 році, так і в першому кварталі цього року.

Протягом 2012 року до загального фонду обласного бюджету надійшло 673,1 млн. грн. власних і закріплених доходів, що складає 102,6% до уточненого плану на рік або 17 млн. грн. додаткових надходжень. В першому кварталі 2013 року нам також вдалось виконати план. Фактичні надходження до обласного бюджету склали 159,6 млн. грн. або трохи більше 100% до плану на квартал поточного року. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження власних і закріплених доходів обласного бюджету збільшились майже на 16 млн. грн., або на 11%.

Але при будь-яких умовах соціально важливі статті ми завжди фінансуємо вчасно і в повному обсязі. Так, на останній сесії обласної Ради, яка відбулась 19 березня, було розподілено вільний залишок коштів обласного бюджету – більше 25 млн. грн. Дані кошти були спрямовані на: освіту – 1,5 млн. грн., охорону здоров’я – 3,2 млн. грн., соціальний захист населення – 2,3 млн. грн., транспорт – 1,5 млн. грн.

Крім того 9 млн. грн. було зарезервовано для співфінансування із обласного бюджету об’єктів (школи, дитячі садочки, водогони), кошти, на які також будуть спрямовані із держбюджету.– Які соціально-економічні програми, що реалізуються в області, Ви б хотіли відзначити?

С.Татусяк: Постійна комісією з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів обласної Ради своїм головним завданням має моніторинг стану фінансування та виконання обласних програм. Саме на основі цього аналізу ми можемо оперативно вносити зміни до обласного бюджету, спрямовувати кошти на фінансування тих програм, які є пріоритетними для розвитку області в даний час або в довгостроковій перспективі.

Так, за підсумками фінансування обласних програм за 4 місяці поточного року найбільше коштів виділено на такі програми:

- Обласна програма «Здоров'я нації» на 2013-2015 роки – 5,79 млн. грн. або 95% до плану;

- Єдина комплексна програма розвитку галузі культури у Вінницькій області на 2013-2017 роки – 2,7 млн. грн. – 60% до плану;

- Регіональна програма індивідуального житлового будівництва «Власний дім» на 2013-2016 роки – 1,78 млн. грн. – 93% до плану;

- Комплексна програма будівництва, реконструкції, ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування Вінницької області на 2008-2012 роки – 3,86 млн. грн. – 15% до плану;

- Регіональна цільова програма будівництва (придбання) доступного житла у Вінницькій області – 2,5 млн. грн. – 100%

- Програма розвитку фізичної культури і спорту у Вінницькій області – 0,96 млн. грн. – 88% до плану;

- Програма забезпечення поінформованості населення та сприяння розвитку інформаційного простору Вінницької області на 2011-2013 рр. – 0,92 млн. грн. – 66% до плану на 4 місяці.

Загалом за 4 місяці 2013 року на реалізацію заходів обласних програм було виділено 25,7 млн. грн., що складає 46% до плану на даний період.

Ми розуміємо, що це далеко не той показник, який має бути. Саме тому ми вчимо наші територіальні громади заробляти на свій розвиток позабюджетні кошти. Зокрема, через грантові проекти, які фінансують міжнародні, вітчизняні та обласні фонди.

Наприклад, за Програмою «Східне партнерство» Євросоюз виділяє на 5 країн, в тому числі і Україну 15 млрд. євро. Причому політика ЄС – давати ці кошти не урядовим організаціям, а громадським утворенням та громадам безпосередньо. Не скористатися таким шансом – це злочин.

 Звертань: 2000
Фото дня
Вінниччина
"Чечельницька весна"
Вінничани у Києві
Відродження музею М. Леонтовича, Галина Тарасюк на районній художній виставці разом з працівниками культури Теплицького району
Згадай батьківщину
Віртуальний проект Товариства «Вінничани у Києві» створений для інтеграції київських вінничан, полегшення спілкування між ними, встановлення контакту та нових корисних знайомств. Своїм завданням ми також вважаємо і збереження історії Вінниччини, популяризацію її культурних та духовних надбань, вшанування історичних місць та важливих подій, всісвітньо відомих постатей - вихідців з Вінниччини. Пропонуємо Вам ознайомитись з цікавими матеріалами та історіями, які розміщені за посиланням нижче.
Інтерв’ю
Опитування
Який сувенір ви привозите з Вінничини?
Вінницькі цукерки
Горілку ~Nemiroff~
Вінницькій хрін
~Мед Поділля~
Продукти ~АВІС~
Підписка
Я хочу отримувати останнi новини та цiкаву iнформацiю за цiєю адресою:
Погода
Яндекс.Погода
Яндекс.Погода
»   Новини     »   Персоналiї     »   Контакти     »   Наші фото     »   Запрошення до товариства